تفاوت ورق سیاه st37 و st52 چیست؟ و از چه لحاظی فرق دارند؟

تفاوت ورق سیاه st37 و st52 چیست؟

در صنعت فولاد ورق های st37 و st52 به عنوان دو نمونه معروف فولاد شناخته می شوند. این ورق ها که در فرآیند نورد گرم تولید می شوند دارای تفاوت های شیمیایی و فیزیکی هستند که در این مقاله به تفاوت ورق سیاه st37 و st52 می‌پردازیم. کشورهای تولید کننده فولاد با استفاده از استانداردها و نمادهای خاص این تفاوت ها را برای صنعت فولاد تعریف می کنند. این اطلاعات به فعالان حوزه فولاد کمک می کند تا از تفاوت ها و قیمت ورق مطلع شوند.

ورق سیاه St37 چیست؟

ورق سیاه ST37 نوعی فولاد کم کربن است که به عنوان فولاد ملایم نیز شناخته می شود. این ورق به دلیل کربن کم (0.17 درصد) جوش پذیری و استحکام بالایی دارد. این ویژگی ها آن را به گزینه ای مناسب برای صنایع ساختمانی، راه سازی و صنعتی تبدیل می کند. ورق ST37 به دلیل کاربرد گسترده در تمام نقاط دنیا تولید می شود. این ورق علاوه بر کاربرد در ساختمان سازی، در تولید پروفیل های فولادی، صفحات ستون ساختمانی، توری، نبشی و ناودانی نیز کاربرد دارد. علاوه بر این، در ساخت بدنه خودرو، پل عابر پیاده، نرده، درب و پنجره و دستگاه های صنعتی استفاده می شود.

ورق ST37 در کیفیت های مختلف در بازار موجود است، کیفیتی که با شماره های 1، 2 و 3 در کنار نام آن درج شده است. این ورق در مواردی استفاده می شود که به دلیل کم بودن عناصر آلیاژی مضر و شرایط بهینه ساخت فولاد، کیفیت بالا مورد نیاز است. کیفیت ورق st37 نیز از درجه 1 به درجه 3 تغییر می کند بنابراین ورق درجه 3 به عنوان با کیفیت ترین نوع موجود در بازار شناخته می شود.

مزایا و معایب ورق سیاه st37

مزایا و معایب ورق سیاه st37: مزایای:

 •  وزن کم
 • جوش پذیری عالی
 • انعطاف پذیری بالا
 • استحکام کششی بالا
 • قیمت مناسب

معایب:

 • مقاومت کم در برابر خوردگی و اکسیداسیون.
 • نیاز به پوشش محافظ، مانند رنگ آمیزی یا گالوانیزه، برای رفع مشکلات مقاومت در برابر خوردگی.

ورق سیاه St52 چیست؟

ورق فولادی ST52 یک فولاد آلیاژی است که عناصر منگنز، مس، نیکل و سیلیکون را در ترکیب خود دارد. این آلیاژ آن را در دسته فولاد آلیاژی طبقه بندی می کند و نشان دهنده تفاوت ورق سیاه st37 با st52 است. هر یک از آلیاژهای موجود در ترکیب ورق ST52 بر خواص فیزیکی آن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال افزودن سیلیکون باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی ورق و آلیاژ منگنز شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی و سایش را بهبود می بخشد. علاوه بر این، افزودن عناصر مس و نیکل باعث افزایش انعطاف پذیری و شکل پذیری ورق می شود.

اصلی ترین تفاوت ورق سیاه st37 و st52 در میزان کربن است که در ورق st52 بیشتر است (0.216٪). با توجه به این ویژگی ها ورق st52 به عنوان ورق سیاه صنعتی یا فولاد منگنز کم کربن شناخته می شود و عمدتاً در کاربردهای ساختاری و زیرساختی استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت ورق st52 می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

مزایا و معایب ورق ST52:

مزایای:

 • مقاومت بالا در برابر خمش و پیچش
 • توانایی تحمل وزن زیاد
 • سختی و مقاومت در برابر سایش بالا
 • مقاومت در برابر ضربه بالا
 • هدایت الکتریکی بالا
 • مقاومت خوب در برابر خوردگی و اکسیداسیون.
 • ماشینکاری و ظرفیت پرس بالا.
 • نقطه جوش بالا
 • انعطاف پذیری کافی

معایب:

 • نیاز به تست اولتراسونیک غیر مخرب با هزینه اضافی
 • این آزمایش برای تایید و کنترل کیفیت قبل از استفاده ضروری است و ممکن است هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد.

بررسی تفاوت ورق سیاه st37 و st52

ورق های فولادی ST37 و ST52 از دو نوع فولاد مختلف تشکیل شده اند و خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوتی دارند. این نمادها به ترتیب به استانداردهای آلمانی DIN 17100 برای ST37 و DIN 17121 برای ST52 اشاره دارند. تفاوت های اصلی این دو نوع فولاد در زیر آمده است:

1- تفاوت ورق st52 با ورق st37 از نظر ابعاد

ورق ST37 با ابعاد و ضخامت های متنوع با توجه به گزینه های مختلف مشتریان عموماً از 1.8 میلی متر تا 1000 میلی متر تولید می شود. این ویژگی امکان استفاده از آن را در پروژه های مختلف با نیازهای مختلف می دهد. در مقابل ورق ST52 عمدتاً در ابعاد استاندارد تولید می شود که بیشتر به ابعاد 1500*6000 و 2000*6000 میلی متر ختم می شود. این ابعاد استاندارد برای کاربردهای صنعتی بزرگ مناسب بوده و به عنوان محصولی با قابلیت ها و ویژگی های خاص، این ورق اغلب در پروژه هایی با نیازهای پیچیده مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد.

2- تفاوت ورق سیاه st37 و st52 از لحاظ خواص مکانیکی

ورق ST37 به عنوان یک محصول چند منظوره با استحکام بالا و انعطاف پذیری خوب و همچنین جوش پذیری عالی شناخته می شود. این ویژگی ها امکان استفاده از آن را در کاربردهای مختلف مانند صنعت ساختمان، راه سازی و صنایع مختلف فراهم می کند. ورق ST52 به عنوان یک محصول قوی با خواص مهندسی عالی، با استحکام بالا، انعطاف پذیری کمتر و مقاومت در برابر سایش بیشتر شناخته می شود. این ویژگی ها به این ورق اجازه می دهد تا در کاربردهایی مانند ساخت قطعات ماشین آلات سنگین، ساخت وسایل نقلیه حمل و نقل و سایر صنایع با نیازهای خاص مورد استفاده قرار گیرد.

3- تفاوت ورق st37  با ورق st52 از نظر ساختار شیمیایی

ST37 و ST52 دارای عناصر منگنز، مس، نیکل و سیلیکون در ترکیب خود هستند. در ورق ST37، وجود این عناصر خواص جوشکاری و مقاومت را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، منگنز شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی و سایش را افزایش می دهد. از طرفی ورق ST52 به دلیل وجود عناصر سیلیکون، منگنز، مس و نیکل مقاومت بالایی در برابر خمش و پیچش، سختی و مقاومت در برابر سایش دارد. با مقدار کربن بیشتر (0.216%) در رده فولاد آلیاژی قرار گرفته و دارای مقاومت بالا با شکل پذیری کمتر است. از نظر میزان کربن، ST37 با کربن کمتر (حدود 0.17٪) به عنوان فولاد ملایم شناخته می شود و قابلیت جوشکاری بالاتری دارد، در حالی که ST52 با کربن بیشتر در رده فولادهای آلیاژی با مقاومت بالا قرار می گیرد.

4- تفاوت ورق سیاه st37 و st52 از نظر کاربرد

ورق ST37 عمدتاً در صنایع ساختمانی و راهسازی استفاده می شود. این نوع ورق به دلیل داشتن کربن کم (حدود 0.17 درصد)، جوش پذیری بالا و استحکام خوب در ساخت و سازهای عمومی کاربرد فراوانی دارد. ورق ST52 برای کاربردهای صنعتی بزرگ، از جمله ماشین آلات سنگین و ساخت قطعات ساختاری پیچیده، مناسب است. وجود عناصر آلیاژی و کربنی بیشتر (0.216%) باعث می شود که این ورق به مقاومت بالایی در برابر خمش و پیچش، سختی و مقاومت در برابر سایش خوب دست یابد، اما در عین حال انعطاف پذیری آن کمتر از ST37 است.

5- تفاوت از نظر قیمت

یکی از مهمترین موارد در فرآیند خرید ورق سیاه بحث قیمت است. تفاوت ورق st37 و st52 در بازار به چند تفاوت برمی گردد. از عوامل موثر بر قیمت این ورق ها می توان به قیمت تمام شده مواد اولیه، کیفیت، ابعاد، کیفیت، استفاده از استانداردها، ضخامت، کارخانه تولیدی، ارزش ارزی و دلاری و همچنین نحوه ارائه (ورق یا رول) اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت که قیمت ورق های ST37 و ST52 معمولاً تفاوتی با هم ندارند، اما با توجه به وزن اندکی کمتر ST52 ممکن است قیمت کمی کمتر شود. با توجه به نوسانات بازار، تعیین قیمت دقیق واحدها بسیار مشکل است.

مرور کلی بر تفاوت کلی ورق st37 و st52

 • ورق فولادی ST37 حاوی کربن کمتری نسبت به ورق سیاه درجه ST52 است. افزایش مقدار کربن منجر به افزایش استحکام و کاهش انعطاف پذیری ورق سیاه می شود. مقادیر بیشتر کربن باعث خشکی و شکنندگی بیشتر لایه سیاه می شود.
 • ورق ST37 به دلیل محتوای کربن کمتر، جوش پذیری بالاتری دارد. علاوه بر این، از نظر شکل‌پذیری، ورق ST37 ظرفیت بیشتری نسبت به ورق ST52 دارد.
 • ورق ST52 از آلیاژهای مختلفی تشکیل شده و به دلیل وجود کربن و منگنز مقاومت بیشتری نسبت به ورق ST37 دارد. با این حال، این ورق انعطاف پذیری کمتری دارد و انعطاف پذیری کمتری دارد. ورق ST52 به عنوان یک فولاد قوی و کم آلیاژ شناخته می شود.
 • قیمت و وزن این دو نوع ورق تقریبا یکسان است. با این تفاوت ها از هر دو در صنعت ساختمان استفاده می شود. ورق ST52 در مواردی که وزن کم به دلیل استحکام بالاتر اهمیت دارد، بهترین استفاده را دارد.
 • ورق های ST37 و ST52 در ایران توسط کارخانه های متعددی از جمله فولاد مبارکه اصفهان، فولاد گیلان، فولاد اکسین خوزستان و فولاد کاویان اهواز تولید می شود. این ورق ها تفاوت اصلی را در ابعاد تولیدی دارند اما همگی قابلیت تولید ورق با ابعاد سفارشی را دارند.

شباهت ورق st37 با st52

ورق‌های ST37 و ST52 از فولادهای کم کربن ساخته شده‌اند و به هر دو روش گرم و سرد تولید می‌شوند. این ورق‌ها، دسته‌ای از ورق‌های سیاه هستند و اغلب در کاربردهای ساخت و ساز و صنایع مختلف استفاده می‌شوند. هر دو جزو ورق‌های با استحکام بالا بوده و وزن مخصوص آن‌ها یکسان است. همچنین، بازه دمایی برای ذوب آن‌ها نیز یکسان بوده و در بازه دمایی 1420 تا 1460 درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند.

جمع بندی

ورق سیاه در گریدهای مختلفی در بازار وجود دارد اما گریدهای ST37 و ST52 به دلیل ویژگی های خاص خود بیشترین استفاده و فروش را در بازار دارند. این دو استاندارد دارای ویژگی ها و مشخصات متفاوتی هستند. به عنوان مثال ورق سیاه ST37 عمدتاً در صنعت ساختمان استفاده می شود و خواص مکانیکی و جوش پذیری برتری نسبت به ورق سیاه st52 دارد. از طرفی ورق سیاه ST52 قویتر از ورق سیاه ST37 است. این مقاله از تاجران آهن ویژگی های این دو گرید و تفاوت ورق سیاه st37  و st52 را بررسی کرده است. این اطلاعات برای مهندسان عمران به عنوان یک راهنمای مهم در هنگام انتخاب محصول مناسب بسیار مفید است.